Avasi gyopár


Vulkán hátán halott hüllő,
pattintgat tűzköves dűlő:
kovabányák ősi halma,
szakócások birodalma.
Szkíták, kelták és avarok,
honfoglaló hős magyarok:
avasi népek egykoron
uralkodtak e dombokon.
Tiltott dombja néma tájnak,
homokkövébe űrt vájtak:
szőlőfürtök, pinceházak
boroshordók sorba álltak.
Ma már nem terem szőlő sem
Szentgyörgy hegyen, Középszeren,
Ruzsinszőlőn és Mendikás
is utcanév lett, semmi más.
Kanyargós utcák rejtekén
könnyet miért is ejtek én,
hisz él tovább a Kisavas:
napfényes, csak ritkán havas.
Filcszerű rozettás kosár,
sziklakertbe rejtett gyopár:
virágcsillag mi elvakít,
mely összeköt, vagy elszakít.
Városom téged láthat itt,
ha erkélyéről kitekint
egy nagy-miskolci őslakos,
ki őskor óta itt honos.
Képek
A nyugalom megzavarására alkalmas képek rejtőznek az avatárok alatt. Ezek a vers hangulatához igazodó, fülledten erotikus, helyenként pornográf és többnyire érdekes fotók vagy fotómontázsok. A weblap gondolatával egy időben születtek.
Csak akkor kattints a képre, ha már elmúltál 18 éves és nem riaszt az esetlegesen bizarr látvány!

Visszatekintés
Pár szó a vers keletkezéséről
Ezt a verset teljesen átírtam, mert az eredeti talán érdekes volt, viszont teljesen értelmetlen. Nyugodtan kihagyhattam volna, de 40 éve élek az Avason, ezért kellett valamiféle megemlékezés erről a városrészről. Nem könnyítette meg a dolgomat, hogy már régóta nem írok, hiányzott a rutin. Próbáltam minél több eredeti sort meghagyni, de egyenetlen és csiricsáré lett.
Kivételesen idézek a Hello Miskolc blogból, ami a Wikipédia mellett forrásul is szolgált: Az Avas - másképpen írva "Havas" - elnevezés valódi jelentéséről több elmélet is született a nyelvészek körében. Ez a szó eredetileg finnugor eredetű, és "tilalmas erdőt" is jelent. Ez a jelentés azért ragadhatott erre a területre, mert a középkorban az Avasi erdőt vaddisznók makkoltatására használták.
"A nevét is innen kapta: Avas, azaz tilalmas erdő, melyet nem volt szabad sem irtani, sem legeltetni. Így lett a tilalmazott bokros erdőrészből avas-erdő, s idővel az egész hegy neve röviden Avas." Az Avas azért is különleges hely Magyarországon és Európában, mert itt már az őskőkorban is lakóhely lehetett, kb. már 120 000 évvel ezelőtt is. Többek között kiderült, hogy az Avast egykor kovakő kitermelő, valamint feldolgozóhelynek használták őseink, rengeteg alagutat vájva a kőben.